اخبار مرتبط با حوزه مسکن و خرید و فروش ملک در اندیشه

سقف کوبیاکس

با سلام خدمت همراهان گرامی مجله اینترنتی کیان ملک ، امروز در این مقاله قصد داریم در مورد سقف کوبیاکس و معایب و مزایای سقف کوبیاکس و نحوه عملکردی آن ها را مورد بحث و بررسی قرار دهیم و به چگونگی نحوه اجرای این سقف می پردازیم.
سقف یکی از قسمت های ساختمان است که در مواقع بروز زلزله مورد آسیب قرار می گیرد و در مقایسه با اجزا دیگر ساختمان خسارت بیشتری به جا می گذارد سقف های سنگین و یکپارچه در اثر نیروی ناگهانی زلزله تلفات بسیاری را وارد کرده و به همین دلیل استفاده از مصالح مناسب و سبک سازی سقف سازه اهمیت بسیار زیادی دارد امروزه با ساخت سقف های سبک و با پیشرفت تکنولوژی ایمنی ساختمان بالا رفته است و و از انواع این سقف ها می توان به سقف کوبیاکس اشاره کرد.

سقف کوبیاکس
سقف کوبیاکس یک نوع سقف سبک و جدید است که از نظر سازه ای بر مبنای سقف های دال بتنی دو طرفه است اما متفاوت با ان هاست سقف کوبیاکس یکی از روش های اجرای سقف با استفاده از گوی های پلاستیکی تو خالی است که از جنس پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن است.با استفاده از دالهای تخت و سبک کوبیاکس بهینه سازی قابل توجهی را درزمینه به جای دالهای بتنی توپر و یا دیگر دالهای سبک موجود میتوانید ارزش بالایی به ساختمان خود و فرایند ساخت و ساز دهید.مفهوم سقف کوبیاکس مبنی است بر سقف سازه ای با ویژگی سقف دال دو طرفه مشابه سقف های بتنی اساس طراحی تکنولوژی بتنی دال دو طرفه مرسوم با این تفاوت که هسته بتن مرکزی در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارد با گوی های تو خالی جایگزین می گردد.به این صورت است که این گوی های پلاستیکی در حدفاصل مش های میلگردی بالا و پایین قرار می گیرند. با توجه به اینکه در دال های بتنی دو طرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد مشکل طراحی این نوع سقف بر مبنای حذف قسمتی از بتن که بر مبنا و ایفای عملکرد دال ۲۰ طرفه می باشد.با حذف بار مرده غیرسازه های خاصیت باربری دو محوره همچنان حفظ می گردد.همچنین با شکل گیری غشای کوبیاکس در فناوری بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در دو امتداد در اثر قراردهی گوی ها در سرتاسر فضای میانی دال بتنی می توان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد.

گوی های کوبیاکس تخت
گوی های کوبیاکس کروی

اجزای سقف کوبیاکس
گوی های پلاستیکی به همراه خرپای فولادی(مدول قفسه ای)
دال بتن ارمه

بتون ریزی که در سقف کوبیاکس استفاده می شود چیست?
در اجرای سقف کوبیاکس بتنی که استفاده می شود بتن معمولی است و بتن ریزی سقف کوبیاکس در دو مرحله اجرا می شودشکل کروی که این گوی های کوبیاکس دارد عملیات بتن ریزی را اسان میکند و میزان ویبره لازم را کاهش داده به صورتی که نیازی به انجام ویبرهددر جهات مختلف ما بین گوی ها نیست.مدول های سقف کوبیاکس میزان بتن مصرفی را کاهش میدهند و حرکت بتن در عملیات بتن ریزی را آسان میکند.

ورود تکنولوژی سقف کوبیاکس و دلایل انتخاب سقف کوبیاکس
صنعتی سازی
عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد برای احداث کارخانجات مواد اولیه
عدم نیاز به نیروی کار خیلی متخصص و امکان استفاده از نیروهای موجود
امکان احداث کارخانجات تولیدی در اقصی نقاط کشور
عدم وابستگی به خارج از کشور سازگاری با مباحث و مقررات ملی ساختمانی کشور
اقتصادی بودن تکنولوژی و امکان رقابت با سیستم های رایج
انعطاف پذیری سیستم در ارتباط با مسآله معماری و سازه ای
تکنولوژی دوستدار محیط زیست

مزیت های سقف کوبیاکس در مقایسه با سقف های دیگر
در سیستم کوبیاکس اعضای دال سقف شامل بتن، آرماتور، توپی های توخالی پلاستیکی، و قفسه مسلح می باشد. توپی های توخالی در هسته مرکزی قفسه مسلح قرار گرفته و یک قفسه مدولار مسلح ایجاد می کند. این کیج مسلح مابین ۲ لایه آرماتور زیرین و رویین دال قرار گرفته و با حذف بتن غیرباربر از درون دال موجب سبک سازی آن می شود. در این سازه سیستم مقاوم در برابر نیروهای جانبی سازه شامل ترکیب دال و ستون و دیوار برشی بتنی با شکل پذیری متوسط می باشد.

مزایای فنی سیستم سقف کوبیاکس عبارت است از
باربری دو محوره
ستون ها لاغرتر و تعداد ستون ها کاهش می یابد
بارهای وارد برپی کاهش می یابد
بارهای افقی کاهش می یابد
ارتفاع کلی سازه کاهش می یابد (بهینه سازی ارتفاع سقف)
در برابر نیروهای زلزله دارای مقاومت بهتری می باشد
تمام تیر های اصلی حذف می شود

مزایای معماری سیستم سقف کوبیاکس عبارت است از
تعداد ستون ها کاهش می یابد
قابلیت اجرای دهانه تا ۱۸ متر بدون اجرای ستون
امکان ایجاد بازشو در هر شکل و اندازه در سقف
افزایش فضای مفید ایجاد می شود
ایجاد کاربری های گوناگون

مزایای اقتصادی سیستم سقف کوبیاکس عبارت است از
حذف تیرها و مشکلات ناشی از اویز تیر ها
مصرف بتن کاهش می یابد
مصرف ارماتورکاهش می یابد
در مدت زمان کمترساخته می یابد
المان های سازه ای کاهش می یابد
هزینه اجرای تاسیسات کاهش می یابد
ارتفاع کلی سازه کاهش می یابد و دلیل ان بهینه سازی

قابلیت های سقف کوبیاکس
کوبیاکس قابلیت انطباق با هر گونه معماری را داراست. نحوه چیدمان گوی های توخالی، اندازه و شکل دال بتنی بر اساس مقتضیات پروژه تعیین می گردند. کوبیاکس را می توان همراه با تکنیک های ساختمانی از قبیل پس کشیدگی و یا سازه های مرب در دهانه بلندتر از ۱۸ متر مورد استفاده قرار داد.
اجرای تاسیسات الکترونیکی و مکانیکی مشابه روش های سنتی و با قابلیت اجرا در ضخامت دال می باشد.علاوه بر روش اجرای درجا، قابلیت اجرا به روش نیمه پیش ساخته نیز وجود دارد.
روش اجزای سقف کوبیاکس

سقف کوبیاکس به صورت نیمه پیش ساخته نیز اجرا می شود
در این روش سقف را در گارگاه به صورت پیش ساخت تولید می کنند و در محلی که قرار است نصب شود منتقل می کنند و سپس در کنار یکدیگر این قطعات در موقعیت خود قرار می گیرند و بعد از نصب روی قطعات بتن ریزی می گردد و در نهایت سطح بتن تسطیح می شود

با توجه به مقاله ای که ارایه شد نتیجه می گیریم که این سیستم امروزه از نظر معماری سازه ای و عملکردی بسیار قوی عمل کرده و تا چند سال اینده این ممکن وجود دارد که جایگزین سیستم های امروزی ساختمان سازی شود

دیدگاهتان را بنویسید